Рикетсии, хламидии, микоплазми и актиномицети

Рикетсии: рикетсиите са микробиологични организми и са средно положение между бактерии и вируси. По морфология приличат на бактериите, но по физиологични процеси приличат на вирусите. Като големина, рикетсиите са по-близо до бактериалните клитки &n

2010-05-30 21:20:57

Рикетсии: рикетсиите са микробиологични организми и са средно положение между бактерии и вируси. По морфология приличат на бактериите, но по физиологични процеси приличат на вирусите. Като големина, рикетсиите са по-близо до бактериалните клитки – имат разнообразна форма, имат клетъчна стена и цитоплазмена мембрана, също така имат рибозоми, съдържат ДНК и РНК. Рикетсиите са вид вътреклетъчни паразити ( като вирусите ). Паразитират при естествени условия върху животните. Преминаването им в хората става най – често чрез членестоноги паразити, каквито са комарите, паяците,кърлежите и други. Размножават се чрез храносмилателния апарат на членестоногите, а в човешкия организъм попадат чрез слюнката на паразитите. Ето и няколко болести, които могат да причинят този вид паразити: петнист тиф, марсилска треска, ку треска и други.

 

Хламидии: представляват организми с кълбовидна форма, които проявявят строго паразитен начин на живот. Размножават се чрез делене и жизненият им път е 2 – 3 часа. Тези видове причиняват следните болести: пситакоза ( заболяване по птиците и се предава на човека със симптоми на пневмония ), трахома ( заболяване на очите )- щамът на този хламид може да причини инфекции по гениталиите,  които се предават по полов път.

 

Микоплазми: този вид организми нямат клетъчна стена. Имат разнообразна форма. Причиняват много болести, защото живеят и като сапрофитни и като паразитни видове. Имат просто устройство и малък геном. Микоплазмите могат да се делят.

 

Актиномицети:  това са самостоятелна група прокариотни микроорганизми. Те заемат средно положение между бактерии и гъби и се наричат лъчисти гъби. Актиномицетите се отнасят по строеж към Грам+ бактериите и се оцветяват в синьо-виолетово. Актиномицетите образуват форма хифи, които биват два вида – субстратни и въздушни. Въздушните отговарят за образуването на спори за средство за размножаване. Субстратните отговарят за постъпването на хранителните вещества. Актиномицетите са сапрофити ( хранят се с умряла органична материя ) и са разпространени предимно в почвата.

автор: Маги

Автор: Александър Ненов

КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация

ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия